Jeg er ny børneskytte

Jeg vil gerne lære at skyde

Hvis du er en dreng eller pige over 6 år, kan du startet til skydning. Vi lærer dig at skyde med luftriffel eller salonriffel til at starte med. Du vil lærer at koncentrere dig og styre din vejrtrækning, så du kan sigte perfekt hver gang. Det kan godt være du synes det er lidt svært at stå stille i starten, men det skal du nok få lært.

Hvornår kan jeg prøve at skyde

For at give dig en god opstart, skal du komme en torsdag kl. 18, hvor vi vil stå klar til at modtage dig. Du skal melde dig til på forhånd via vores kontaktformular. Når du kommer, skal vi have dig registreret og vi fortæller dig alt du skal vide omkring sikkerhed ved skydning, inden du kan komme på banen og skyde.

Kan jeg også skyde med pistol

Nej, du kan ikke skyde med pistol hos os som børneskytte, du skal være 15 år for at starte som pistolskytte hos os.

Forældres opgave i foreningen

Vi ønsker at børn er i følge med en voksen til alle træninger – vi vil gerne have forældre til at være sammen med deres børn om skydningen, hjælpe med at vende skiver, lade riflen og nyde at de finder roen i de gentagne aktiviteter i skydningen.

Alle skytter vaske hænder

Vi ønsker, at alle børn lærer en naturlig omgang med vand og sæbe – de har vist alle lært det her under corona tiden – men det er vigtigt, at de vasker hænder når de kommer hos os, både før og efter skydningen. Vi skyder med blyholdige projektiler og dette blystøv skal man vaske af så snart man har skudt. Så når man aflevere sine skiver, så de kan blive talte i udsalget, så vasker man lige hænderne imens.

Træningspas til alle børneskytter

Alle børneskytter modtager efter indmeldelsen i klubben, deres helt egen træningspas som er en lille bog, hvor man skriver forskellige oplysninger i, som er vigtige for at lære at skyde – det er en grunduddannelse i skydning som blandt andet omhandler sikkerhed med omgang af våben.

Mit barn har ADHD

Fokus – Er et projekt under DGI skydning. Vi har i skytteforeningerne positive erfaringer med børn med ADHD bl.a. i kraft af den tætte kontakt mellem barn og instruktør. Vi har endnu ikke i vores forening uddannede instruktører inden for ADHD, men har en åben og direkte tilgang til børnene.

Hvis i ikke siger det – ved vi det ikke.

Med dette udsagn vil vi blot sige, at hvis vi ved det, kan vi reagere på det, ved vi det ikke, kan det blive en konfliktfyldt første skydning, da vi oftest retter på børnene i starten til de står som de skal. Du kan læse mere om skydeidræt og projektet FOKUS her