Velkommen til – læs mere her

Hinnerup Skytteforening, vil gerne byde dig velkommen i klubben, og håber du må finde, præcis de oplysninger som du søger.

Hinnerup Skytteforening
Rønbækskolen blok C i kælderen
Ådalsvej 100
8382 Hinnerup

Mail: hinnerupskytteforening@gmail.com

facebook.com – Gruppen Hinnerup Skytteforening

ER SKYDESPORTEN NOGET FOR DIG

Skydesporten er for dig som ønsker at dyrke en utraditionel sport,
hvor det ikke er din fysiske styrke og hurtighed, som i første omgang
betyder noget, men din evne til at koncentrere dig og have en god
balance.

HVEM BLIVER SKYTTE

Alle kan blive skytte, ung som gammel, dreng eller pige. At starte som
skytte, kræver ikke noget specielt af dig. Skydesporten er derfor en
sport, som hele familien kan samles om. Det er da også sjovest, hvis
man er et par stykker som skyder sammen og konkurrerer lidt med
hinanden.

HVOR SKYDER VI

Vi skyder hele året på vores indendørs bane i vores dejlige lokaler på Rønbækskolen under blok C. Vi har 8 styk 15 meter baner med hæve/sænkeborde og elektrisk skivetræk til både vores riffel og pistolskytter.

Når sommeren er over os, kan vi tilbyde træning på 25 og 50 meter baner.

ADGANGSFORHOLD

Vi er placeret i kælderen under blok C på Rønbækskolen, hvilket desværre giver udfordringer for gangbesværende og kørestolsbrugere. I dagligdagen er der desværre ikke mulighed for kørestolsbrugere kan benytte vores faciliteter, herunder toiletter og baneanlæg.

HVORDAN KONKURRERER MAN

Uanset om man skyder for sjov eller har ambitioner om at vinde
diverse konkurrencer, så er vores skytteforening stedet for dig.
Vi tager til mange stævner i vinterhalvåret, hvor du kan konkurrere
med andre skytter på dit eget niveau. Det giver alle en chance for
at vinde.

HVAD TILBYDER VI OGSÅ

I vores lokaler serverer vi gratis kaffe, og engang imellem er der kage til. Vi har lidt sodavand og snolder som kan købes til rimelige penge. Klubben er, som alle andre steder på skolen, alkohol- og røgfri.

HVEM RINGER JEG TIL, HVIS JEG HAR SPØRGSMÅL?

Hvis du har spørgsmål kan du altid ringe til formanden. Se efter telefonnummer på hjemmesiden.

INTROFORRLØB FOR NYE BØRNESKYTTER

Alle nye børneskytter tilbydes et introforløb, som er udviklet i klubben af en af vores juniorskytter. Ved at følge dette forløb, opnår man nogle af de basale færdigheder som er nødvendige for en god start som ny skytte.

AKTIVITETER

I klubben deltager vi i og afholder selv forskellige aktiviteter for både børn og voksne. Hvert år afholder vi selv, blandt andet, Hinnerup Åben som er en turnering for både klubbens egne skytter og for andre skytteforeninger. Turneringen ligger normalt i starten af december,

Juleturneringen er kun for vores egne skytter og i øjeblikket afholdes den for vores børne- og voksenskytter på riffel og pistol og ligger midt i december.

OMG – er en omegns turnering, bestående af 8 klubber. Turneringen er startet, helt tilbage i 1972 og har kørt uafbrudt siden. De 8 klubber er Odder, BMI, DSB/ASF, Posten, Galten, Skanderborg/Stilling, Ry-Emborg og Hinnerup skytteforening. Turneringen er for vores børneskytter, juniorskytter samt ung skytter. Den afholdes i løbet af vinteren på lørdage mellem 9-13.

ALLE SKYTTER VASKER HÆNDER

For at kunne låne vores rifler ud til så mange forskellige, er det nødvendigt med en god håndhygiejne. Derfor lærer vi alle vores børneskytter, at de skal vaske hænder, før og efter endt skydning.

PERSONLIG SIKKERHED

Alle skytter, såvel som instruktører på banen skal bære høreværn eller ørepropper. Vi skyder med .22 kaliber i riflerne, og det støjer en del. Når pistolerne må skyde, bliver støjniveauet en del højere, så derfor gælder denne sikkerheds regel for alle. Læs og vores sikkerhedsbestemmelser.

RESULTATER

Vi gemmer i klubben alle dine skyderesultater du har opnået under træning. Vi har et system som, gør oplysningerne tilgængelige på vores hjemmeside. Resultater du har opnået til konkurrencer uden for klubben kan ses på forskellige sider på nettet, hvor du kan søge efter ranglister hos dgi.dk.

HVORNÅR KAN DU KOMME OG TRÆNE

Tirsdag og torsdag fra kl. 18:00 (skivesalg lukker kl. 19:30)

Tirsdag og Torsdage er for både pistol og riffelskytter
Forbeholdt alle skytter, samt medlemmer med egne våben.
Fra Kl. 19:30 er der åbent for pistolskydning

Der vil altid være skydeinstruktør til stede i klubben.

Bestyrelsen består af minimum 5 personer, som varetager den daglige kontakt til forældre og skytter. Det er også medlemmer af bestyrelsen som du oftest møder når du kommer i klubben.

BESTYRELSEN

Bestyrelsen består af frivillige, som til dagligt vil udføre de forskellige opgaver i klubben, herunder betjene udsalget, udføre træningen, kontrollere våbnene, opkræve kontingenter osv.

Udover bestyrelsen, deltager andre i de forskellige praktiske opgaver som er i klubben. Træning af skytter, rengøring, indkøb af forskellige artikler til den daglige drift og hygger med de børn og voksne, som kommer i klubben.

Vi afholder generalforsamling én gang årligt i februar, og afholder efter behov bestyrelsesmøder året igennem.

Årlig våbenkontrol afholdes ligeledes i februar måned.

Sikkerhedsbestemmelser (er du det mindste i tvivl, spørg din skydeleder)

Du skal som skytte, altid overholde disse bestemmelser:

Skydevåben er ikke legetøj – derfor: vær dig dit ansvar bevidst i omgang med skydevåben og ammunition.

Indtil du selv har kontrolleret om et våben er ladt eller afladt, skal du behandle det som om der er ladt.

Kådhed straffes hårdt – sigt derfor aldrig mod levende væsener med dit våben.

Kontroller at dit våben er rent, inden du skyder

Et våbens munding skal du altid holde rettet i målretningen, når våbnet lades og aflades. Når du bærer et våben, skal mundingen pege opad og bundstykket skal være udtaget og sikkerhedspløkken skal være isat.

Ret dig altid efter skydelederens anvisninger.

Hold kun fingeren på aftrækkeren, når du skal afgive et skud.

Er der personer mellem dig og skiven, skal dit våben være afladt, og du må ikke røre det, så længe personerne er der

Dit våben skal altid være afladt og bundstykket udtaget, når du stiller eller lægger det fra dig. Under ophold på skydebanen, skal bundstykket på dit våben være åbent, når du ikke skyder.

Skydning for hele familien – riffel og pistol