Velkomst til forældre

Hinnerup Skytteforening byder dig velkommen som forældre i foreningen. Vi håber du finder, de oplysninger, du søger.

Skydning er en sjov, anderledes og udfordrende idræt, hvor man lærer at arbejde med koncentration, udholdenhed og balance. Skydning er også for de børn, som måske har vanskeligt ved at begår sig i holdidrætter som

ER SKYDESPORTEN NOGET FOR DIT BARN

Skydesporten er et ønsker om at dyrke en utraditionel sport, hvor det ikke er barnets fysiske styrke og hurtighed, som i første omgang betyder noget, men evnen til at koncentrere sig og have en god balance.

Skydning er en sportsgren, hvor alle kan være med på samme hold – uanset om man er pige eller dreng. Det kræver ikke en bestemt fysik at gå til skydning, og der er plads til alle – hvad enten man vil konkurrere mod andre, eller bare gerne vil udfordre sig selv.

Trænere

Når I kommer i klubben, vil I møde mange frivillige – trænere og hjælpere. Vi er ikke uddannede inden for pædagogik, men har faste rammer i foreningen for hvad man må og ikke må. Det giver på sigt børn den nødvendige struktur og ro de har behov for. Med udgangspunkt i sikkerheds-reglerne som børn hurtigt lærer, ved de hvad de skal hver gang de kommer til træningen.

HVEM BLIVER SKYTTE

Alle kan blive skytte, ung som gammel, dreng eller pige. At starte som skytte, kræver ikke noget specielt. Skydesporten er derfor en sport, som hele familien kan samles om.

HVORDAN KONKURRERER MAN

Uanset om man skyder for sjov eller har ambitioner om at vinde
diverse konkurrencer, så er vores skytteforening stedet.
Vi tager til mange stævner i vinterhalvåret, hvor man kan konkurrere med andre skytter på samme niveau. Det giver alle en chance for at vinde.

HVOR SKYDER VI

Vi skyder indendørs i vores lokaler på Rønbækskolen under blok C. Vi har otte 15 meter baner med hæve/sænkeborde og elektrisk skivetræk til både vores riffel- og pistolskytter.

AKTIVITETER

I klubben deltager vi i og afholder selv forskellige aktiviteter for både børn og voksne. Hvert år afholder vi selv blandt andet Hinnerup Åben som er en turnering for både klubbens egne skytter og for andre skytteforeninger. Turneringen ligger normalt i starten af december. Juleturneringen er kun for vores egne skytter og for børne- og voksenskytter på riffel og pistol, og ligger midt i december.

Klubmesterskabet er et stævne som vi også afholder internt, det ligger på normale træningsaftener i foråret. Der er præmier til de 3 bedste skytter og der uddeles vandrepokaler til vinderne samt til de børn som har trænet mest i løbet af året.

Sikkerhedsbestemmelserne for omgang med våben og ammunition er meget præcist udformet og alle skytter, uanset alder, skal følge disse regler.

Alle skytter vasker hænder

Det er meget vigtigt, for alle skytter at vaske hænder, både før og efter skydningen. Krudt indeholder bly, og det skal børnene gerne vaske af hænderne inden de skal hjem, eller før de spiser kage eller lignende i klubben.